U srijedu 23. veljače održao se panel EU i mladi – šumovi u komunikaciji u organizaciji Hrvatske izvještajne novinske agencije, a mjesto održavanja bio je HND. Cilj panela bio je analizirati način komunikacije europskih institucija prema studentima i mladima te vidjeti kako ta komunikacija može biti kvalitetnija, efikasnija i direktnija.
Na panelu su sudjelovali eurozastupnica Sunčana Glavak (EPP), Barbara Peranić iz Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, bivši eurozastupnik Davor Škrlec i student predstavnik Kluba studenata Fakulteta političkih znanosti Nikica Stijepić. Rasprava je išla u smjeru dijagnoze mogućih problema u komunikaciji te nalasku “krivca” u komunikacijskom procesu.
Peranić je prezentirala napore koje Ured ulaže u komunikaciju s mladima i projekte koje su proveli i koji su polučili rezultate – poput pub kvizova na temu EU. Zaključila je kako je važno alatima se prilagoditi mladima i njihovom načinu komunikacije. Sličan stav imala je i Glavak koja smatra da “krivca” nema. Hrvatska je mlada članica i kako su pokazatelji Eurobarometra pozitivni. Dodala je i kako ulaže veliki trud u pisanju medijskih objava, a za direktniju komunikaciju otvorila je i TikTok profil.
Europska demokracija, parcelizirana na tri tijela – Vijeće, Parlament i Komisija, mogu predstavljati izazov u shvaćanju kako se direktive donose i provode, ali student Nikica Stijepić, smatra da to ne stvara šum u komunikaciji. Smatra kako svatko, tko se uključi u europske aktivnosti lako može shvatiti dinamiku unijskih procesa. On, primjerice, najveći doprinos vidi u shvaćanju izazova koje imaju njegovi kolege u drugim zemljama članicama.
Ipak, pitanje o manjku participativnosti i velikoj količini pasivnosti hrvatske mladeži u europske politike ostaje otvoreno. Svi panelisti, a posebice Škrlec i Glavak zaključuju kako se u obrazovni sustav mora integrirati više vremena posvećenog Europskoj uniji i procesima demokratskog društva u kojem živimo. Glavak je istaknula kako je za vrijeme svog obrazovanja puno učila o tadašnjem sustavu i uređenju.
Ovaj panel održao se u sklopu Konferencije o budućnosti Europe kako bi se, putem lokalnih rasprava, došlo do mogućeg zaključaka primjenjivih u reformi Europske unije. Cilj je bio uključiti građane pa je s tim ciljem otvorena digitalna platforma i organiziraju se paneli i konferencije građana. Glavak je istaknula: “Naravno da nisu isti prioriteti mladih ljudi u Hrvatskoj i Finskoj ili u nekoj drugoj naprednijoj zemlji koja je dulje koristila europska sredstva, ali cilj Konferencije je pronaći zajedničku točku oko koje se svim možemo složiti”.
Cijeli panel možete pogledati na poveznici: